چگونه به طور مستمر تولید محتوای منحصر به فرد انجام دهیم؟

محتوای منحصر به فرد چیست؟ و برای تولید محتوای منحصر به فرد به طور مداوم از چه راه کارهایی کمک بگیریم؟
چگونه به طور مستمر محتوای منحصر به فرد تولید کنیم؟

تولید محتوای منحصر به فرد مهارتی است که شخصیت، دیدگاه و خلاقیت متمایزی به کار شما می‌بخشد. منحصر به فرد بودن از معتبر بودن و توانایی ارائه چیزی متفاوت در میان دریایی از اطلاعات ناشی می شود. اگر اکنون در حال خواندن این مقاله هستید، یعنی از تولید همان محتوای قدیمی خسته شده اید. این مقاله به شما کمک می‌کند تا به طور مداوم محتوای منحصر به فردی بنویسید که شما را متمایز می‌کند.

موارد کلیدی

 • محتوا زمانی منحصر به فرد است که معتبر و غیر تکراری باشد. این محتوا صدای برند شما را منعکس می‌کند و به عنوان نماینده هویت آنلاین شما عمل می‌کند.
 • منحصر به فرد بودن فقط در اطلاعات خلاصه نمی‌شود، بلکه به نحوه ارائه آن نیز مربوط است.
 • محتوای منحصر به فرد باید ارتباط نزدیکی با مخاطبان شما داشته باشد، به مشکلات آن‌ها بپردازد یا راه حل هایی برای مشکلات آن‌ها ارائه دهد. این ارتباط باعث افزایش تعامل می‌شود و مخاطبان شما را تشویق می کند تا برای خرید بیشتر نزد شما برگردند.

محتوای منحصر به فرد چیست؟

محتوای منحصر به‌ فرد به مطالب، اطلاعات یا کارهای خلاقانه ای اشاره دارد که متمایز و معتبر است و در جای دیگری تکرار نشده است. محتوایی که منحصر به فرد است و ایده‌، دیدگاه‌ یا بینشی را ارائه می‌دهد، از مطالب مشابه موجود متمایز می‌باشد.

ایجاد محتوای منحصر به فرد فقط به متفاوت بودن و معتبر بودن محتوا نیست. بلکه در مورد ارزش افزوده ای که برای مخاطب ایجاد می‌کند نیز می‌باشد. به عنوان مثال به اشتراک گذاشتن دیدگاه، بینش یا راه حلی که مخاطب شما نمی تواند در جای دیگری پیدا کند، درگیر کردن مخاطب در یک مکالمه، نه صرفا انتشار یک پیام.، ایجاد یک رابطه، نه فقط انجام یک معامله. بنابراین، شما باید پیامی متناسب با نیازها، علایق و چالش های مخاطب خود ارائه دهید.

ویژگی های محتوای منحصر به فرد

احتمالاً از خودتان می‌پرسید که «چه چیزی محتوا را منحصر به فرد می‌کند؟» بیایید آن را به سه ویژگی اصلی تقسیم کنیم: اصالت، ارتباط و ارزش. در ادامه می‌بینیم چه چیزی محتوای منحصر به فرد را متمایز می کند.

 1. اصالت: ایده محتوایی منحصر به فرد است که اصالت داشته باشد و از منابع دیگری کپی یا تکرار نشده است. دیدگاه‌، ایده‌ یا بینش‌ تازه‌ای را ارائه می‌دهد که به راحتی هر جایی نمی‌توان به آن دسترسی پیدا کرد.
 2. ارتباط: محتوای منحصر به فرد متناسب با نیازها و علایق خاص مخاطبان هدف است. به نگرانی‌ها، پرسش‌ها یا مشکلات آن‌ها می‌پردازد و احتمال جذب شدن آن‌ها به محتوا و مشارکت آن‌ها را افزایش می‌دهد.
 3. ارزش: محتوای منحصر به فرد با ارائه اطلاعات، بینش یا راه حل های مفید، به خواننده ارزش می بخشد.
 4. لحن و سبک: هر سازنده محتوا ای دارای لحن و سبک متمایز خود است. محتوای منحصر به فرد شخصیت و لحن خالق محتوا را منعکس می کند که به تقویت هویت برند کمک می کند.
 5. تحقیق: محتوای با کیفیت بالا و منحصر به ‌فرد اغلب مستلزم تحقیق کامل است که فراتر از اطلاعات سطحی می‌باشد و دانش یا تجزیه و تحلیل عمیق را ارائه می دهد.
 6. خلاقیت: محتوای منحصر به فرد اغلب شامل تفکر خلاق و ایده های نوآورانه است. همچنین ممکن است اطلاعات را به روشی جدید و جذاب ارائه کند، توجه مخاطب را جلب کند و یا حس کنجکاوی مخاطب را تقویت کند.
 7. منحصربه‌فرد بودن در قالب: فراتر از خود محتوا، محتوای منحصر به ‌فرد می‌تواند در قالب‌های مختلفی ظاهر شود. این قالب ها می توانند شامل تصاویر خلاقانه، عناصر تعاملی، چند رسانه ای، یا سایر روش های ارائه نوآورانه باشند.

راهکارهایی برای ایجاد محتوای منحصر به فرد

با توجه به موارد گفته شده چگونه می‌توانید اطمینان حاصل کنید محتوایی که تولید می‌کنید واقعاً متفاوت و سودآور است؟

در اینجا به نکاتی برای ایجاد محتوای منحصر به فرد که می‌توانید به عنوان نقشه راه خود در نظر بگیرید اشاره می‌کنیم: با تحقیق و تجزیه و تحلیل داده‌ها شروع می‌شود، از طریق تعریف پرسونای مخاطب شما حرکت می‌کند و با ایجاد یک داستان خلاقانه به پایان می‌رسد. هر توقف در این سفر برای تضمین تمایز محتوای شما در چشم انداز وسیع دیجیتال بسیار مهم است.

تحقیق و تجزیه و تحلیل داده ها

ایجاد محتوای منحصر به فرد و ارزشمند نیاز به ترکیبی از خلاقیت، دانش و تحقیق دارد. سطح تحقیق و بررسی می‌تواند بسته به موضوع، بازار هدف و هدف محتوا متفاوت باشد.

توجه داشته باشید که فقط جمع آوری داده ها کافی نیست، بلکه داشتن دانش برای تفسیر آن و اعمال آن در استراتژی بازاریابی محتوای شما نیز مهم است:

 1. هدف محتوای خود را به وضوح درک کنید و مخاطبان هدف خود را مشخص کنید. بدانید مخاطبان شما به دنبال چه اطلاعاتی هستند و برای حل چه مشکلاتی نیاز به راه حل دارند.
 2. موضوعات کلیدی مرتبط با محتوای خود را شناسایی کنید. از تکنولوژی های تحقیق کلمات کلیدی برای پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبطی که افراد در جایگاه شما جستجو می کنند استفاده کنید.
 3. با استفاده از ترکیبی از کتاب‌ها، مقالات دانشگاهی، وب‌سایت‌های معتبر و مصاحبه‌ها، تنوع منابع خود را بالا ببرید. اطمینان حاصل کنید که منابع شما قابل اعتماد، به روز و معتبر هستند.
 4. با بررسی اعتبار نویسنده، تاریخ انتشار و شهرت ناشر، اعتبار منابع خود را ارزیابی کنید. از مقالات بررسی شده، اسناد رسمی و وب سایت های معتبر استفاده کنید.
 5. به پایگاه‌های اطلاعاتی و مجلات دانشگاهی برای تحقیقات عمیق‌تر و نوشتن مقالات علمی دسترسی پیدا کنید. پلتفرم هایی مانند JSTOR، PubMed و Google Scholar می توانند اطلاعات ارزشمندی را به شما ارائه دهند.
 6. صحت اطلاعاتی که جمع‌آوری کرده‌اید را تأیید کنید.
 7. محتوای خود را به طور منظم به روز رسانی کنید تا دقیق باشد. از تحولات و خبرهای جدید حوزه خود مطلع باشید.
 8. محتواهای موفق را تجزیه تحلیل کنید. اینکه چه چیزی آن‌ها را جذاب می کند؟ چه استراتژی هایی استفاده شده است؟ آیا می توانید از تکنیک های مشابه استفاده کنید؟
 9.  از ابزارها کمک بگیرید: Google Analytics برای بینش مخاطبان، Buzzsumo برای روند محتوا و SEMrush برای تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی. (برای آشنایی بیشتر با ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی مقاله بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی برای سئو را مطالعه کنید.)
تحقیق و تجزیه و تحلیل داده ها

داستان سرایی خلاقانه

داستان سرایی خلاقانه برای ایجاد محتوای منحصر به فرد ضروری است، زیرا یک لایه متمایز و جذاب به اطلاعات منتقل شده اضافه می کند. با سر هم کردن روایتی که مخاطب را مجذوب خود می کند، محتوا به یاد ماندنی تر، ملموس تر و از نظر احساسی به مخاطب نزدیک‌تر می شود.

داستان سرایی به شما اجازه می دهد تا عناصر متنوعی مانند شخصیت ها، plot twist ها، و توصیف های زنده را ترکیب کنید و امکان ارتباط ایده های پیچیده را به شیوه ای قابل دسترس فراهم کنید.

علاوه بر این، داستان سرایی گرایش انسان برای درک روایت را هدف قرار می‌دهد، محتوا را لذت بخش تر می کند و ارتباط عمیق تری بین نویسنده و مخاطب ایجاد می کند.

در اصل، داستان سرایی خلاقانه، محتوا را از صرفا یک محتوای آموزشی به تجربه ای فراگیر و فراموش نشدنی ارتقا می‌دهد.

داستان سرایی خلاقانه

خودداری از سرقت ادبی

محتوای سرقت ادبی شده، کار یا ایده شخص دیگری است که بدون ذکر منبع و ارائه آن به عنوان اثری متعلق به خود شخص استفاده می‌شود که می تواند شامل اشکال مختلفی از کاره خلاقانه مانند متن، تصویر، موسیقی و غیره باشد. سرقت ادبی غیراخلاقی تلقی می شود و معمولا تمامیت علمی و حرفه ای را نقض می کند.

اجتناب از سرقت ادبی برای ایجاد محتوای منحصر به فرد از اهمیت زیادی برخوردار است.

به نکات زیر توجه داشته باشید:

منابعی که استفاده کرده اید را به درستی ذکر کنید

 • هر وقت از ایده‌ها، کلمات یا کار دیگران استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که با ذکر منابعی که به کار گرفته اید به آن اعتبار ببخشید که این شامل نقل قول های مستقیم و اطلاعات بازنویسی شده می‌شود.
 • از سبک نقل قول مشخص شده توسط موسسه یا نشریه ای که برای آن می نویسید پیروی کنید. ثبات در سبک نقل قول ضروری است.

خلاصه نویسی مناسب را درک و تمرین کنید

 • هنگامی که به استفاده از اطلاعات منبعی نیاز دارید، سعی کنید آن را با کلمات خودتان بازنویسی کنید. البته، دقت کنید ساختار و مفهوم آن را بدون تغییر نگه دارید. درک مطالب به شما کمک می کند آن را با کلمات خود بیان کنید.
 • برای اطمینان از صحت محتوا و جلوگیری از تشابهات ناخواسته، همیشه محتوای نوشته شده خود را با متن اصلی بررسی کنید.

از نقل قول ها به درستی استفاده کنید

 • هنگام نقل قول مستقیم از یک منبع، از علامت نقل قول استفاده کنید. این کار نشان می دهد که این کلمات متعلق به شما نیستند.
 • استفاده از نقل قول های مستقیم را محدود کنید و فقط زمانی از آن‌ها استفاده کنید که عبارت اصلی منحصر به فرد باشد. استفاده بیش از حد از نقل قول ها باعث می شود نوشته شما غیر اورجینال به نظر برسد.
خودداری از سرقت ادبی

ایجاد محتوای چند رسانه ای

برای جذاب نگه داشتن محتوا، فرمت های مختلف محتوای خود را با هم ترکیب کنید. یعنی، از ترکیبی از متن، تصاویر، فیلم ها، اینفوگرافیک ها و سایر عناصر چند رسانه ای استفاده کنید. این کار باعث ایجاد تنوع می‌شود و به محتوای شما ارزش اشتراک گذاری می‌بخشد.

نوشتن محتوای جذاب، ترکیبی از عناصر چندرسانه ای مانند متن، تصاویر، فیلم، اینفوگرافیک و موارد دیگر را در خود جای می‌دهد. این رویکرد علاوه بر ارائه محتوا به شیوه ای متفاوت و متنوع، قابلیت درک محتوا را نیز برای مخاطبان با ذهنیت های مختلف بهبود می‌بخشد. افراد مختلف با روش های مختلفی یاد می‌گیرند، برای مثال برخی از افراد با دیدن تصاویر، برخی دیگر با ویدیو و عده ای دیگر با خواندن متن ارتباط بهتری برقرار می‌کنند. با تنوع بخشیدن به نحوه ارائه محتوا می‌توان نیازهای افراد مختلف را برآورده کرد.

در عصری که اطلاعات به سرعت از طریق رسانه های اجتماعی و دیگر پلتفرم های دیجیتال منتشر می شوند، تولید محتوای بصری قابل درک تر می‌باشد و توجه بیشتری را به خود جلب می کند. برای درک بهتر این مسئله مقاله عکاسی صنعتی و تبلیغاتی در بازار امروز را مطالعه کنید.

ایجاد محتوای چند رسانه ای

نتیجه گیری

در دنیای امروز که محتوای زیادی به طور روزانه تولید می‌شود، تمایز و ارائه محتوای منحصر به فرد برای جذب مخاطب و حفظ جایگاه خود در فضای مجازی، از اهمیت بالایی برخوردار است. استراتژی های گفته شده در مقاله را در روند تولید محتوای خود بگنجانید و شاهد افزایش تعاملات خود باشید. به خاطر داشته باشید که تولید محتوای منحصر به فرد یک فرآیند مستمر است و نیاز به تلاش و تعهد دارد. با صبر و حوصله، تمرین و ممارست می‌توانید در این مسیر به موفقیت دست پیدا کنید.

در تهیه این مقاله از سایت Ron Sela به عنوان منبع استفاده شده است.

کارشناسان ما در در آژانس دیجیتال مارکتینگ تیامیر به شما کمک می‌کنند تا:

 • استراتژی دیجیتال مارکتینگ منحصر به فرد خود را ایجاد کنید.
 • محتوای جذاب و منحصر به فرد تولید کنید.
 • در رتبه بندی موتورهای جستجو (SEO) ارتقا پیدا کنید.
 • در شبکه های اجتماعی به طور موثرتری فعالیت کنید.
 • و به طور کلی، به اهداف بازاریابی خود دست پیدا کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان، می توانید از طریق فرم تماس با ما یا شماره تلفن 33676701-028 با ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری

پیمایش به بالا