9 اشتباه دیجیتال مارکتینگ که از رشد کسب و کار شما جلوگیری می‌کند

9 اشتباه دیجیتال مارکتینگ که از رشد کسب و کار شما جلوگیری می‌کند.

دیجیتال مارکتینگ از صنایع بزرگ و سرمایه گذاری های پرسود برای اکثر برندها محسوب می‌شود. به همین علت انجام درست و اصولی آن و تعیین اینکه آیا بهترین شیوه های بازاریابی دیجیتال را دنبال می‌کنید یا خیر ضروری است.

ما با شناسایی رایج‌ترین اشتباهات دیجیتال مارکتینگ که باید از انجام آن‌ها اجتناب کنید، به شکل‌گیری استراتژی دیجیتال مارکتینگ شما کمک می‌کنیم. همچنین نکات بازاریابی برای جلوگیری از انجام این اشتباهات را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

1. شکست خوردن در توسعه استراتژی بازاریابی آنلاین

مطابق آمار، حدود 45 درصد از شرکت ها، بازاریابی دیجیتال را بدون برنامه انجام می‌دهند که یک اشتباه بزرگ است. با نداشتن استراتژی برای بازاریابی آنلاین، نمی‌توانید روی اهداف معنادار تمرکز کنید و موفقیت خود را اندازه بگیرید. همچنین نمی‌توانید برنامه ریزی کنید از چه کانال ها، ابزارها و روش هایی برای بازاریابی دیجیتال خود استفاده کنید.

چه کاری میتوان انجام داد؟

می‌توانید با توسعه اهداف و مقاصد خود شروع کنید. هدف گذاری SMART (خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، واقع بینانه و محدود به زمان) از بهترین راه‌ها برای هدف گذاری کسب و کار است.

به عنوان مثال، ممکن است هدفتان را افزایش 10 درصدی ترافیک وب سایت در سه ماه آینده تعیین کنید.

بررسی این هدف:

 • خاص: افزایش ترافیک وب سایت
 • قابل اندازه گیری: 10%
 • قابل دستیابی؟ بله
 • واقع بینانه؟ بله
 • محدودیت زمانی: 3 ماه

بعد از تعیین اهدافتان، می‎توانید روی ایجاد استراتژی هایی که ارزش پیاده سازی دارند برای دستیابی به آن‌ها کار کنید.

2. انتشار محتواهای بی‌کیفیت و غیرتخصصی

تولید محتوا یکی از اصلی ترین عناصر دیجیتال مارکتینگ است. اما مانند بسیاری از برندها شما نیز ممکن است بخواهید خیلی سریع رشد کنید و به برند بزرگی تبدیل شوید و ریسک هایی مانند داشتن لحن و گفتار مشابه، محتوای مشابه و حتی عکس و فیلم های مشابه با برندهای دیگر را بپذیرید. این اشتباه بازاریابی محتوایی نباید برند شما را تحت تاثیر قرار دهد. بر اساس Forrester، 77% از مشتریان ترجیح می‌دهند برندی را انتخاب کنند که تجربه خاص تری را برای آن ها به همراه داشته باشد.

یکی دیگر از عادت ها و اشتباه دیجیتال مارکتینگ، انتشار محتوایی است که کیفیت پایینی دارد و با موضوع و هدف سایت مرتبط نیست. این نوع محتوا می‌تواند از منابع نامعتبر، کپی شده یا بدون تحقیق و بررسی باشد و به جای ایجاد ارزش برای مخاطبان، باعث گمراهی، سردرگمی و نارضایتی آن‌ها می‌شود. همچنین سبب می‌شود گوگل سایت شما را به عنوان یک مزرعه محتوا شناسایی کند و رتبه و اعتبار آن را کاهش دهد.

چه کاری می‌توان انجام داد؟

استراتژی دیجیتال مارکتینگ شما باید در راستای ایجاد تجربه شخصی سازی شده ای که در عین حال به حریم خصوصی مشتری احترام می‌گذارد حرکت کند. این بدان معناست که از داده های دسته اولی که از روش های اخلاقی و با حفظ حریم شخصی مشتری جمع آوری شده اند، بهره ببرید.

سپس می توانید از داده هایی که جمع آوری کرده اید، برای ایجاد ایده های دیجیتال مارکتینگ با کیفیت و متناسب با نیازهای مشتریان خود استفاده کنید. البته در تعیین سطح کیفیت جنبه های دیگری نیز تاثیر گذارند، به عنوان مثال:

محتوای بصری: ایجاد محتوای بصری خیره کننده که توجه مشتریان شما را به خود جلب می کند.

محتوا: ایجاد محتوای منحصر به فرد و آموزنده با لحنی متمایز.

تقسیم بندی: تقسیم بندی مشتریان خود به گروه های کوچک تر و هدفمند، بر اساس علایق آن ها.

این موارد بهترین روش ها برای بازاریابی دیجیتال هستند که امکان دسترسی و تعامل حداکثری با مخاطبان را برای شما فراهم می‌کنند و بینش ارزشمندی در مورد رفتار مشتری به شما ارائه می‌دهند.

انتشار محتواهای بی‌کیفیت و غیرتخصصی

3. نداشتن وب سایت شخصی

در مطالعه‌ای که توسط Zippia انجام شده است، 81 درصد از خریداران پیش از خرید در مورد بیزینس مورد نظر تحقیق می‌کنند و حدود 47 درصد از آن ها وبسایت بیزینس را جستجو می‌کنند. نداشتن وبسایت یکی از رایج ترین اشتباهات دیجیتال مارکتینگ است که باید در نظر داشته و برای داشتن آن اقدام کنید.

اگر مردم نتوانند وبسایت بیزینس شما را پیدا کنند، در شناخت برند، اطلاع از خدمات یا محصولاتی که ارائه می‌دهید و مشاهده نمونه کارهای شما به مشکل خواهند خورد. همچنین در صورت استفاده صحیح از وبسایت ها، می‌توانند به عنوان ابزارهای تولید سرنخ عمل کنند.

با داشتن وبسایت می توانید وبلاگ بسازید، فرم تماس داشته باشد و در نهایت از مخاطبین خود دعوت به اقدام کنید (CTA).

چه کاری می‌توان انجام داد؟

نسبت به طراحی وبسایت سفارشی سازی شده با استفاده از پلتفرم های مختلف مانند WordPress و Squarespace اقدام کنید.

در ادامه به سه مورد از ​​بهترین روش های دیجیتال مارکتینگ برای طراحی و توسعه وبسایت اشاره می‌کنیم:

سهولت پیمایش: مطمئن شوید که وب سایت شما دارای نوار ناوبری و جستجوی منوی واضح و مختصر است.

ریسپانسیو: علاوه بر دسکتاپ، طراحی وبسایت برای تلفن های همراه و تبلت ها.

امنیت: اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما دارای SSL و ایمن است.

می‌توانید بخش‌های مختلف وب‌سایت را از طریق منوهای سطح بالا و پایین، که با گواهی SSL ایمن شده‌اند و در دستگاه‌های دسکتاپ و تلفن همراه مشاهده می‌شوند، به وضوح ببینید.

نداشتن وب سایت شخصی

4. توجه نکردن به بازخوردها و نظرات

اگر همه حواس خود را روی تولید محتوا و دستیابی به مخاطبان جدید متمرکز کنید، به راحتی بازخوردها و نظرات مشتریان و مخاطبان خود را فراموش خواهید کرد. حتی برخی از برندها آن را حذف کرده یا نادیده می گیرند!

این فعالیت‌های ساده از مهم‌ترین اشتباهات بازاریابی کسب‌وکارهای کوچک هستند، مخصوصا اگر جزو برندهایی هستید که به شدت به تبلیغات دهان به دهان تکیه می‌کنید. طبق یک نظرسنجی، 46% از مشتریان یا مصرف‌کنندگان به بازخوردها و نظرات آنلاین به اندازه توصیه‌های یک دوست یا عضوی از خانواده اعتماد دارند.

نادیده گرفتن نظرات یا حذف آن ها، از اشتباهات بازاریابی برندهایی است که متعهد به حفظ اعتبار آنلاین خود هستند. عدم پاسخگویی به این نظرات و بازخوردها در دراز مدت به استراتژی دیجیتال مارکتینگ شما آسیب می رساند. کسب‌وکارهایی که به این نظرات بی توجه هستند، 15% بیشتر ریزش مشتری دارند. در واقع مخاطبان شما فکر می‌کنند برای شما اهمیتی ندارد که آن ها از برند شما راضی هستند یا خیر.

چه کاری می‌توان انجام داد؟

بررسی بازخوردها و نظرات این امکان را فراهم می‌کند که ایده های اثر گذار و جدید را برای بهبود کمپین های خود جمع آوری کنید.

نکته بازاریابی: می‌توانید از نظرات مثبت مشتریان به عنوان اثبات اعتبار برند خود استفاده کنید. با این کار مخاطبان می‌بینند که آژانس چه نتایج و در عین حال خدمات و تجربیات استثنایی ای را به مشتریان خود ارائه می دهد.

در موارد زیر می‌توانید از بازخوردها و نظرات مشتریان خود استفاده کنید:

 • وبسایت و وبلاگ
 • اکانت شبکه های اجتماعی
 • کمپین های ایمیل مارکتینگ
 • کمپین های تبلیغاتی
توجه نکردن به بازخوردها و نظرات

5. نداشتن اکانت در شبکه های اجتماعی

طبق گزارش وضعیت رسانه های اجتماعی Sprout Social در سال 2022، 43 درصد از کاربران از شبکه های اجتماعی برای پیدا کردن برندهای جدید استفاده می کنند. علاوه بر این، 63 درصد از مشتریان انتظار دارند که برندها از شبکه های اجتماعی به عنوان کانال اصلی برای ارتباط با آن ها استفاده کنند.

این بدان معناست که بدون شبکه های اجتماعی، احتمال دیده شدن برند شما کم تر خواهد بود و در برآورده کردن انتظار مخاطبان خود شکست خواهید خورد. در واقع، پلتفرم‌های شبکه های اجتماعی مانند فیس ‌بوک (در حال حاضر متا) و TikTok به عنوان شبه موتورهای جستجو عمل می‌کنند و اینستاگرام انتخاب اول بسیاری از برندهایی است که از آن به عنوان یک ویترین دیجیتال استفاده می‌کنند. اگر هنوز در شبکه های اجتماعی فعال نیستید، پتانسیل فوق العاده ای را از دست داده اید.

می‌توانید مقاله اینستاگرام مارکتینگ چیست؟ (استراتژی‌ها، ابزارها و نکات) را برای آشنایی بیشتر با این وضوع مطالعه کنید.

همچنین شبکه های اجتماعی این امکان را فراهم می‌کنند تا ارزش و محتوای خود را به مخاطبان نشان دهید. می‌توانید با استفاده از محتواهای متنی، تصویری، صوتی، ویدیویی و غیره، اطلاعات، دانش، تجربه، داستان، نکته، راهنمایی و سایر موارد مفید و جذاب را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید و ارزش خود را نشان دهید. نداشتن اکانت در شبکه های اجتماعی، شما را از این فرصت برای نشان دادن ارزش و محتوا محروم می‌کند و سبب می‌شود مخاطبانتان را به رقبای خود واگذار کنید.

چه کاری می‌توان انجام داد؟

یک پروفایل بیزینسی در بزرگترین پلتفرم های شبکه های اجتماعی امروزی مانند فیس بوک، اینستاگرام و لینکدین ایجاد کنید. و سپس، پست، کمپین های تبلیغاتی و غیره را منتشر کنید تا به دیده و شناخته شدن خود کمک کنید.

شبکه های اجتماعی به سایر پلتفرم های دیجیتال شما مانند ایمیل، وبسایت و فروشگاه های تجارت الکترونیک متصل هستند، بنابراین گنجاندن استراتژی های خود در موارد نام برده شده ضروری است.

6. نادیده گرفتن فرصت های سئو

اگر امروز بیش از یک بار از موبایل یا کامپیوتر خود استفاده کرده اید، احتمالا از موتورهای جستجو برای سرچ کردن موضوعی استفاده کرده باشید.

طبق آمار Statista، حدود 5.9 میلیون جستجوی گوگل در هر دقیقه انجام می شود. با این حال، تنها 0.63٪ از کاربران روی لینکی در صفحه دوم نتایج جستجو کلیک کرده اند. تصور کنید که در صفحه سوم و چهارم یا حتی بیشتر هستید.

اگر وبسایت و محتوای شما از نظر موتورهای جستجو استانداردهای لازم را نداشته باشد، شما در خطر از دست دادن بخشی از میلیون‌ها جستجویی که در هر دقیقه انجام می‌شود، قرار دارید. استراتژی بدون سئو برای هر برندی یک فاجعه دیجیتال به نظر می رسد.

چه کاری می‌توان انجام داد؟

بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) ترکیبی از بهینه سازی محتوا و استراتژی های طراحی وبسایت است. بهترین راه برای شروع بهینه سازی سایت بررسی و ارتقا تمام بخش های سایت بر اساس فاکتورهای زیر می‌باشد:

 • آیا سرعت وبسایت به اندازه کافی بالاست؟
 • آیا از کلمات کلیدی متناسب با هدف کاربر استفاده می کنید؟
 • آیا محتوای شما خاص و مرتبط با موضوع سرچ مخاطب است؟
 • آیا از تکنیک های لینک سازی داخلی استفاده می کنید؟

پس از بررسی و شناسایی هر گونه مشکل، می توانید مواردی که نیاز به اصلاح دارند را اولویت بندی و اجرا کنید.

داشتن یک استراتژی سئو می تواند به شما در ایجاد ایده های بازاریابی دیجیتال برای وبلاگ ها، پست های شبکه های اجتماعی و غیره کمک کند تا محتوایی ایجاد کنید که مخاطب هدف شما به آن علاقه مند باشد.

7. بی توجهی به داده ها و آنالیز

حدس و گمان و فرضیات دو تا از بدترین اشتباهات بازاریابی هستند و در بازاریابی دیجیتال غیرقابل توجیه می‌باشند. به هر حال، کمپین های شما داده ها و آنالیزهای قابل اندازه گیری ای را برای شما فراهم می‌کنند که می توانید به آن‌ها تکیه کنید. این داده‌ها به ما اطلاعاتی مانند چه کارهایی در آینده انجام دهیم و اینکه آیا هنوز در مسیر درست هستیم یا خیر به دست می‌دهند.

بی توجهی به داده ها و آنالیز

چه کاری می‌توان انجام داد؟

این لیست از رایج ترین اشتباهات دیجیتال مارکتینگ که باید از آن‌ها اجتناب کرد را می توان با داده ها اصلاح کرد. شما می توانید استراتژی های داده محور را با استفاده از ابزارها و تکنیک هایی مانند:

 • تست A/B
 • تحقیقات مارکتینگ
 • نقشه حرارتی وبسایت
 • داشبوردهای آنالیز

پیاده سازی کنید. این ابزارها به شما کمک می کنند تا درک بهتری از مخاطبان خود و در نهایت نحوه بهبود تاکتیک های بازاریابی خود داشته باشید.

8. عدم استفاده از ابزارهای اتوماسیون

بنابر گفته های اوراکل، اتوماسیون بازاریابی هزینه های کلی را تا 12.2 درصد کاهش می‌دهد. از آنجایی که دیجیتال مارکتینگ فعالیتی است که در کانال ها و پلتفرم های مختلف انجام می شود، مرتکب اشتباه در بازاریابی و متحمل شدن هزینه های اضافی آسان است.

برای آشنایی با کانال های دیجیتال مارکتینگ مقاله کانال های دیجیتال مارکتینگ – چه زمانی و چگونه از آن‌ها استفاده کنیم؟ را مطالعه کنید.

اگر می‌خواهید یک مقیاس آنلاین برای رسیدن به موفقیت داشته باشید، اتوماسیون وظایف از ارتکاب اشتباهات بازاریابی محتوا جلوگیری می‌کند.

چه کاری می‌توان انجام داد؟

برخی از بهترین شیوه های اتوماسیون دیجیتال مارکتینگ عبارتند از:

 • راه اندازی drip کمپین ها* (کمپین قطره ای)
 • اتوماسیون lead nurturing*
 • برنامه ریزی برای وبلاگ ها و پست های شبکه های اجتماعی

(*بازاریابی قطره‌ای یک استراتژی ارتباطی است که مجموعه‌ای از پیام‌های از پیش نوشته شده را به مشتریان یا مشتریان احتمالی در طول زمان ارسال می‌کند. این پیام ها اغلب به شکل ایمیل مارکتینگ هستند، اگرچه می توان از رسانه های دیگر نیز استفاده کرد.)

(* lead nurturingاستراتژی بازاریابی و فروش است که به ایجاد ارتباط با مشتری در طول مسیر قیف فروش می‌پردازد. در این فرآیند، مخاطبان در مورد برند، محصولات و یا خدمات شما اطلاعات کسب کرده و ارزش آن‌ها را درک می‌‌کنند.)

9. استفاده از روش های تبلیغاتی اسپم گونه

آخرین توصیه بازاریابی برای برندها این است که هرگز اصرار بیش از حد برای رسیدن به فروش نداشته باشید. تاکتیک های فروش با اصرار، مردم را از شما دور می کند. از این گذشته، هیچکس نمی‌خواهد با برندی همراه باشد که فقط به فکر کسب درآمد از مشتریان خود است.

در ادامه به برخی از اشتباهات دیجیتال مارکتینگ که باید از انجام آن‌ها اجتناب کنید اشاره می‌کنیم:

 • ارسال ایمیل اسپم به مشتریان احتمالی
 • استفاده بیش از حد از برخی کلمات مانند «رایگان»، «تخفیف در زمان محدود» یا «همین الان خرید کنید». این نوع عبارات می توانند منجر به علامت گذاری محتوای شما به عنوان محتوای اسپم شناخته شوند.
 • استفاده زیاد از پاپ آپ با تجربه کاربری مشتری تداخل دارد.

چه کاری می‌توان انجام داد؟

خودتان را جای مشتری قرار دهید و به این فکر کنید که اگر از تاکتیک های خاصی در تلاش های بازاریابی خود استفاده کنید چه احساسی خواهند داشت. این کار به شما کمک می کند تا از اشتباهات دیجیتال مارکتینگ که به اعتبار برند شما آسیب می زند جلوگیری کنید.

محتوایی ایجاد کنید که برای شما ارزش افزوده ایجاد کند، مشکلات را حل کند و برند شما را به عنوان یک منبع یا ابزار قابل اعتماد به مخاطبان معرفی کند. در حالی که کانورژن ها زمان زیادی می برند، یک استراتژی مشتری محور تر همیشه ایمن ترین، اخلاقی ترین و پایدارترین رویکرد برای فروش محسوب می‌شود.

دیجیتال مارکتینگ اصولی با تیامیر

پیدا کردن ترکیب مناسبی از استراتژی ها در دیجیتال مارکتینگ کار بسیار مهمی است، بنابراین اگر می خواهید به عالی شدن نزدیک‌تر شوید، این نکات بازاریابی را همیشه در ذهن داشته باشید.

و اگر به مشاوره و خدمات تخصصی نیاز دارید، با آژانس دیجیتال مارکتینگ تیامیر دچار اشتباه نخواهید شد. ما یک تیم بازاریابی دیجیتال با خدمات کامل و متنوع و با تجربه هستیم. کسب و کارهای محلی در استان قزوین می توانند خدمات دیجیتال مارکتینگ ویژه قزوین مانند طراحی سایت در قزوین را به تیامیر سفارش دهند.

اگر به کمک و همراهی یک آژانس دیجیتال مارکتینگ نیاز دارید، با ما تماس بگیرید. ما به شما کمک می کنیم خود را برای موفقیت به روش تیامیر آماده کنید!

اشتراک گذاری

پیمایش به بالا